28 października 2019 r. , na kolejnym z cyklu spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubowicze omówili książki: „Szum” Magdaleny Tulli oraz „Jestem komunistyczną babą!” Dana Lungu.
Powieść „Szum” Magdaleny Tulli to niezwykle przejmująca opowieść o niezawinionych cierpieniach dziecka, a później młodej kobiety, której matka jako była więźniarka Auschwitz nie potrafi okazywać uczuć ani należytej czułości dziecku.

Z okazji 93. urodzin Kubusia Puchatka – najsłynniejszego i najsympatyczniejszego książkowego misia – 17 i 18 października 2019 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zorganizowała po raz dwunasty, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.

23 września 2019 r., na pierwszym po wakacjach spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubowicze omówili książkę „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michała Rusinka.
To znakomita opowieść o wybitnej polskiej noblistce – Wisławie Szymborskiej napisana przez jej osobistego sekretarza, z którym Poetka współpracowała kilkanaście lat. Rusinek kreśli portret nie tylko wspaniałej Poetki, ale również nieprzeciętnej osobowości i wielkiej damy o wyjątkowym poczuciu humoru.

W piątek, 6 września 2019 r. na olkuskim Rynku odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji organizowanej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorem wydarzenia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
w Olkuszu.

Tegoroczne wakacje dobiegły końca a wraz z nimi cykl zajęć i warsztatów prowadzonych dla najmłodszych czytelników w olkuskiej bibliotece. Podobnie jak w latach ubiegłych Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zaproponowała wszystkim dzieciom spędzającym lato w mieście wyjątkową formę spędzania wakacji. W lipcowe wtorki dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat odbywały się warsztaty kodowania „Zaprogramuj swoją przyszłość”, natomiast w sierpniowe wtorki dzieci brały udział w zajęciach organizowanych w ramach projektu „Klub Gier Planszowych”.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zakończyła realizację projektu „Wyraź to - kreatywnie, nowatorsko, legalnie”  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach zadania zorganizowanych zostało 6 szkoleń dla bibliotekarzy z terenu powiatu olkuskiego:

Podsumowanie projektu: „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”

W 2019 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu realizowała zadanie „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki. Partnerem Biblioteki była z Księgarnia Ewy Ślęzak i Karola Goca w Olkuszu.

24 lipca bibliotekarze z powiatu olkuskiego szkolili się w zakresie wykorzystywania prostej, własnoręcznie przygotowanej grafiki podczas warsztatów, zajęć i spotkań edukacyjnych. Poznali sposoby obrazowania przedmiotów, ruchu, procesów i idei. Zgłębili temat znaczenia kolorów i wykorzystywania ich do wzmocnienia przekazu graficznego. Szkolenie organizowane było w ramach projektu „Wyraź to - kreatywnie, nowatorsko, legalnie”.

Newsletter