XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Po raz kolejny olkuska Biblioteka włączyła się  w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegoroczne wydarzenie odbyło się tylko w przestrzeni wirtualnej,
z  wykorzystaniem różnych form i narzędzi  komunikacji zdalnej.
Celem akcji jest uświadomienie wszystkim dorosłym, a zwłaszcza rodzicom, potrzeby codziennego czytania dzieciom ciekawych książek w serdecznej atmosferze. Jest to najlepsza strategia wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i emocjonalnie inteligentnego człowieka.

Spotkanie DKK

Uczestnicy podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

24 lutego 2020 r., na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubowicze omówili książkę „Córka Stalina” Rosemary Sullivan.
To znakomicie ukazana biografia Swietłany Alliłujewy – córki Józefa Stalina – jednego z najpotężniejszych ludzi świata i jednego z największych zbrodniarzy XX wieku.

Kosmiczne ferie za nami!

Ferie spędzane w mieście mogą być wspaniałą przygodą … nawet międzygalaktyczną! Przekonały się o tym dzieci, które wzięły udział w zajęciach organizowanych przez olkuską Bibliotekę w ramach projektu „Galaktyczne podróże, czyli kosmiczne ferie w Bibliotece”. W zajęciach i warsztatach organizowanych codziennie dla różnych grup wiekowych wzięło udział prawie 350 osób.
W poniedziałki i wtorki  dzieci w wieku od 4 do 7 lat wzięły udział w zajęciach „Kosmiczne zabawy dla najmłodszych”.

Styczniowe spotkanie DKK

20 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym klubowicze omówili książkę Doroty Wodeckiej  "Polonez na polu minowym". To wyjątkowy zbiór 15 rozmów, które Dorota Wodecka przeprowadziła z polskimi pisarzami o Polsce, patriotyzmie, tożsamości narodowej oraz polskich wadach i zaletach.

Zemsta za niepodległość - wykład

8 stycznia 2020 roku młodzież z olkuskich szkół miała okazję wziąć udział w spotkaniu „Zemsta za niepodległość. Ziemianie – ofiary dwóch agresorów”. Dyskusję  na temat losów polskiego ziemiaństwa podczas II wojny światowej. prowadziła Katarzyna Łysak (OBEN IPN w Krakowie), a udział wzięli prof.  dr hab. Marian Wolski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) dr Marcin Chorązki (OBEN IPN w Krakowie).  Podczas spotkania Jacek Sypień opowiedział o dworkach szlacheckich w Małopolsce.

Świat czytania i czytanie świata

Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się zagościła u nas ponownie i przeprowadziła trzy warsztaty pod wspólnym tytułem: ŚWIAT CZYTANIA I CZYTANIE ŚWIATA  projektu Lokalny Kulturalny dla dzieci z klas: 5, 6 i 7 Szkoły Podstawowej nr 4 z Olkusza.