20 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym klubowicze omówili książkę Doroty Wodeckiej  "Polonez na polu minowym". To wyjątkowy zbiór 15 rozmów, które Dorota Wodecka przeprowadziła z polskimi pisarzami o Polsce, patriotyzmie, tożsamości narodowej oraz polskich wadach i zaletach.

8 stycznia 2020 roku młodzież z olkuskich szkół miała okazję wziąć udział w spotkaniu „Zemsta za niepodległość. Ziemianie – ofiary dwóch agresorów”. Dyskusję  na temat losów polskiego ziemiaństwa podczas II wojny światowej. prowadziła Katarzyna Łysak (OBEN IPN w Krakowie), a udział wzięli prof.  dr hab. Marian Wolski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) dr Marcin Chorązki (OBEN IPN w Krakowie).  Podczas spotkania Jacek Sypień opowiedział o dworkach szlacheckich w Małopolsce.

Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się zagościła u nas ponownie i przeprowadziła trzy warsztaty pod wspólnym tytułem: ŚWIAT CZYTANIA I CZYTANIE ŚWIATA  projektu Lokalny Kulturalny dla dzieci z klas: 5, 6 i 7 Szkoły Podstawowej nr 4 z Olkusza.

Zdjęcie przedstawia uczestników podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

9 grudnia 2019 r. odbyło się kolejne a zarazem ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiona została książka „Życie to jednak strata jest” Andrzeja Stasiuka i Doroty Wodeckiej.

27 listopada 2019 r. czytelnicy olkuskiej Biblioteki mieli okazję spotkać się z Marylą Ścibor-Marchocką, autorką książki pt. „Sprawiedliwi. Rzecz o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie rzezi wołyńskiej". Podczas spotkania autorka opowiedziała o swojej pracy nad książką oraz o rozmowach ze świadkami historii, dzięki którym mogła powstać publikacja. W dyskusji dotyczącej rzezi wołyńskiej wziął również udział dr Paweł Naleźniak, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Spotkanie poprowadziła Roksana Szczypta-Szczęch - Główny specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

25 listopada 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiona została książka „Życie Lali przez nią samą opowiedziane” autorstwa Heleny Karpińskiej w redakcji jej wnuka, Jacka Dehnela.

To niezwykły zbiór kilkudziesięciu miniatur prozatorskich: wspomnień, opowiadań, słuchowisk radiowych oraz reportaży Heleny Karpińskiej, które zredagował i wybrał jej wnuk Jacek Dehnal. Bez wątpienia było to kolejne ważne spotkanie wnuka z ukochaną babcią. Napisane w świetnym stylu utwory ukazują m.in. wspomnienia z przedwojennej wsi i reminiscencje z czasów okupacji.

Pluszowy miś – z kokardką czy w bereciku, duży czy kieszonkowy, kolorowy czy puchaty nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Dla większości dzieci pluszowe misie są niezastąpioną przytulanką przy zasypianiu, najlepszym przyjacielem i powiernikiem dziecięcych sekretów. I chociaż pierwszy miś powstał aż 117 lat temu, to do dzisiaj misiowe maskotki pozostają najpopularniejszymi zabawkami na całym świecie, wywołują uśmiech na każdej dziecięcej buzi i obchodzą swoje święto!

28 października 2019 r. , na kolejnym z cyklu spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubowicze omówili książki: „Szum” Magdaleny Tulli oraz „Jestem komunistyczną babą!” Dana Lungu.
Powieść „Szum” Magdaleny Tulli to niezwykle przejmująca opowieść o niezawinionych cierpieniach dziecka, a później młodej kobiety, której matka jako była więźniarka Auschwitz nie potrafi okazywać uczuć ani należytej czułości dziecku.

Newsletter