Dnia 20 maja 2019 r. w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w olkuskiej Bibliotece w czasie uroczystej gali wręczone zostały nagrody laureatom VII edycji Konkursu Plastycznego „Mój dzień w bibliotece”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów przedszkoli z Miasta i Gminy Olkusz współpracujących z PiMBP w Olkuszu oraz biorących udział m.in. w zajęciach organizowanych w ramach projektów: Edukacja z Disneyem i Cztery pory roku przedszkolaka.

17 maja 2019 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz czytelnicy olkuskiej Biblioteki mieli okazję spotkać się z Tomaszem Sekielskim. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2019” realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.

W dniu 14 maja 2019 r. rozstrzygnięty został  Konkurs Plastyczny „Mój dzień w Bibliotece” – VII edycja. 

W konkursie wzięło udział 312 uczniów  z 16 olkuskich przedszkoli.

Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta I Gminy Olkusz

W dniu 14 maja 2019 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowała Powiatowy Konkurs Plastyczny „Cuda i dziwy, czyli w świecie wierszy Juliana Tuwima”, z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy urodzin pisarza. Wydarzenie zainaugurowało również XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego.

VI Olimpiada Przedszkolaka  z Języka Angielskiego w olkuskiej Bibliotece

13 maja 2019 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Olkuszu odbyła się VI OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA  Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO, zorganizowana  przez Centrum Helen Doron w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę, a przeznaczona dla uczniów klas „0” z przedszkoli gminy Olkusz, uczęszczających na zajęcia języka angielskiego w przedszkolu.

10 maja b.r. uczniowie ze szkół: ILO, IVLO i ZS Nr1 w Olkuszu mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu dra Pawła Naleźniaka – pracownika Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Wykład dotyczył masowych morderstw dokonywanych przez Ukraińców na ludności polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej. Na zakończenie spotkania młodzież obejrzała wystawę „Wołyń 1943. Wołają z grobów których nie ma. Wystawa prezentowana jest przed budynkiem Biblioteki. Zapraszamy do jej obejrzenia. Dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie za zorganizowanie wykładu oraz prezentacji wystawy.

Z czego zrobiona jest chałwa? Dlaczego warto być artystą? Czym różni się dorobek od spuścizny?
To tylko nieliczne pytania, które zaprzątały głowę uczestnikom spotkania z Ewą Nowak - pisarką, pedagogiem terapeutą, publicystk. Książki tej autorki cechuje intelektualny humor połączony z celnością opisywania rzeczywistości. Misja Ewy Nowak polega na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wielowymiarowością postaci, również tych drugoplanowych.

29 kwietnia 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym Klubowicze omówili książkę  "Przekleństwa niewinności" Jeffreya  Eugenidesa.  
To fascynująca i przejmująca powieść, której akcja toczy się w spokojnym amerykańskim miasteczku,  w pobliżu Detroit wokół rodziny Lisbon. Pięć pięknych sióstr Lisbon – Cecilia, Lux, Bonnie, Mary i Therese, będących obiektem fascynacji chłopców z sąsiedztwa, w ciągu roku popełnia samobójstwo. Kto zawinił: rodzina, społeczność, a może one same? Co doprowadziło dziewczęta do samobójczej śmierci? Pytania wciąż się mnożą, a Autor przedstawia różne motywy, krążąc wokół rozwiązań pozostawia wiele niedopowiedzeń i ostatecznie zostawia czytelnika sam na sam z pytaniami. Samobójstwo jest poważnym dramatem nie tylko rodziny, ale też jej najbliższego otoczenia.

Newsletter