Zdjęcie wykonane w czytelni olkuskiej Biblioteki, w tle ekran z wyświetlonym slajdem, pod ekranem przy biurku stoi 2 funkcjonariuszy państwowej straży pożarnej, przed nimi siedzi grupa osób-widownia. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

W poniedziałkowe popołudnie 6 marca 2023 r. w Czytelni olkuskiej Biblioteki odbyło się pierwsze spotkanie w ramach nowego projektu BEZPIECZNY I ŚWI@DOMY SENIOR.

Podczas pierwszego wykładu olkuscy Seniorzy spotkali się z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu. 

Przedstawiciele służb państwowych omówili zagrożenia jakie czyhają na osoby starsze oraz uczyli uczestników spotkania w jaki sposób zachowywać się w obliczu niebezpieczeństwa. Omówili też sposoby postępowania w razie pożaru oraz zagrożenia związane z czadem. Strażacy zachęcali do montowania czujników tlenku węgla i dymu.

 

Zdjęcie wykonane w czytelni olkuskiej Biblioteki, na pierwszym planie stoi obok siebie 6 osób w umundurowaniu (3 funkcjonariuszy Komendy  Powiatowej Policji w Olkuszu, 3 funkcjonariuszy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu), za nimi rollup Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu i rollup Państwowej Straży Pożarnej. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

 

Funkcjonariusze podpowiadali również Seniorom, co zrobić, aby nie dać się oszukać, na co zwracać uwagę, by chronić siebie, swoich bliskich i swój majątek. Zaznajomili również Seniorów z metodami i technikami, jakimi operują oszuści. Tym bardziej, że co pewien czas zmieniają oni sposoby swojego działania. Zachęcali również uczestników spotkania do noszenia elementów odblaskowych po zmroku, co może uratować życie.

Na zakończenie wszyscy Seniorzy otrzymali od mundurowych drobne upominki oraz materiały informacyjne.

 

Zdjęcie wykonane w czytelni olkuskiej Biblioteki, zbliżone na osoby trzymające w dłoniach gazetkę-poradnik. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

 

BEZPIECZNY I ŚWI@DOMY SENIOR to nowy projekt olkuskiej Biblioteki, który patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. To cykl otwartych i bezpłatnych wykładów poświęconych profilaktyce bezpieczeństwa, szerokiej tematyce prozdrowonej oraz edukacji w ważnych dla seniorów tematach. To również możliwość efektywnego spędzenia wspólnie wolnego czasu.