29 września 2022r. w olkuskiej Bibliotece odbyła się I edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat”  o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, przeznaczonego dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z powiatu olkuskiego.

Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Sponsorem Konkursu jest Firma PLAST-MET Automotive Systems Sp z o.o. w Olkuszu.

Patronat medialny nad konkursem objęły: Gazeta Olkuska i Przegląd Olkuski.

Zdjęcie wykonane  w Medi@tece olkuskiej Biblioteki, dzieci siedzą w ławkach pochylone nad kartkami, na pierwszym planie plakat wyświetlony na ekranie(plakat z napisami Powiatowy Konkurs Literacki „Z polszczyzną za pan brat”  o Srebrne Pióro Burmistrza 2022 – pierwsza edycja oraz logami Biblioteki firmy Plast-met i Miasta Olkusz). W lewym dolnym rogu znak wodny – logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

Celem konkursu jest popularyzacja języka polskiego jako części dziedzictwa kulturowego, rozbudzanie zainteresowań kulturą języka ojczystego, rozwijanie postawy dbałości o piękno i poprawność języka polskiego, poszerzanie i pogłębianie świadomości językowej uczniów, doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, kształtowanie umiejętności zastosowania w praktyce posiadanej wiedzy, wyrabianie właściwego stosunku do mowy ojczystej, korzystanie z jej zasobów i bogactwa.

Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość polskich przysłów, porzekadeł i związków frazeologicznych.

Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz zdobyła Majka Bień ze Szkoły Podstawowej 4 w Olkuszu, II miejsce zajęła Marta Hołda ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, a III miejsce -  Hanna Kulawik ze Szkoły Podstawowej Nr 2  w Wolbromiu. Wyróżnienia zdobyli: Kinga Sołtysik ze Szkoły Podstawowej w Sienicznie, Dominik Chochół z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zedermanie oraz Sara Biernacka ze Szkoły Podstawowej Nr 2  w Wolbromiu.

Zdjęcie wykonane w czytelni olkuskiej Biblioteki, na tle rolapu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu stoi młoda elegancko ubrana dziewczyna, trzyma w dłoniach nagrody i papierową torbę z logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. W lewym dolnym rogu znak wodny – logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Firmę PLAST-MET Automotive Systems Sp z o.o. w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

Zdjęcie wykonane w czytelni olkuskiej Biblioteki, obok  rolapu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu stoją trzy młode elegancko ubrane dziewczyny,  wszystkie trzymają w dłoniach nagrody i papierową torbę z logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. W lewym dolnym rogu znak wodny – logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

Uczestnicy konkursu oraz uczniowie partnerskich Szkół Podstawowych Nr 4 i 5 w Olkuszu wzięli również udział w wyjątkowym spotkaniu autorskim z Joanną Olech - artystką plastykiem, autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz dziennikarką. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu: „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” i dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcie wykonane w czytelni olkuskiej Biblioteki na spotkaniu autorskim, w tle kobieta stojąca przed widownią zwróconą do niej twarzami. Kobieta trzyma książkę i mikrofon, Za kobietą w tle ekran, na którym wyświetla się plakat promujący spotkanie oraz rolap z logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. W lewym dolnym rogu znak wodny –logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

Uczestnicy spotkania zostali zaczarowani przez niezwykle sympatyczną i  spontaniczną pisarkę, znakomicie rozumiejącą młodych ludzi i potrafiącą nawiązać z nimi świetny kontakt.

Joanna Olech swoje spotkanie rozpoczęła od rozmowy, z której dowiedzieliśmy się, że aby napisać książkę nie trzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły, pisarzem bowiem może zostać każdy, niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Autorka opowiadała również o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki, czytała fragmenty „Dynastii Miziołków” i „Pompona w rodzinie Fisiów” oraz rysowała postacie z tych lubianych przez dzieci książek.

Zaproponowała także zabawy, w czasie których młodzi czytelnicy wykazali się doskonałą znajomością nie tylko treści książki o Miziołkach, ale także mogli się zaprezentować w konkurencji opowiadania wymyślanych na bieżąco historii o smokach. Na zakończenie uczestnicy spotkania  mogli nabyć książki autorki i uzyskać autograf.

Zdjęcie, siedząca kobieta podpisuje książkę, obok na blacie widoczne inne książki, pieczątka i portfel. W lewym dolnym rogu znak wodny –logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

Książki Joanny Olech były wielokrotnie nagradzane: m. in. „Dynastia Miziołków” została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz nagrodą Dziecięcy Bestseller Roku, „Czerwony Kapturek” z serii Niebaśnie – wyróżnieniem Najpiękniejsze książki roku 2005 oraz honorowym wyróżnieniem w konkursie polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2005.

Laureatom gratulujemy, a Szkołom bardzo dziękujemy za liczny udział w Konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych projektach olkuskiej Biblioteki.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.