Plakat, jako tło zdjęcie książek ustawionych w koło, książki są ustawione grzbietami do środka okręgu i są wszystkie lekko uchylone. Na środku półprzeźroczysty biały prostokąt z białą cienką ramką lekko oddaloną od prostokąta. Na tym prostokącie od góry wyśrodkowane napisy: brązowy wersalikami: Biblioteczna Apteczka, poniżej jasnobrązowy napis Książka Cię uleczy & Mogę pomóc dziecku, Na samym dole prostokąta w kolejności od lewej: serce z symbolem ekg, napis kolekcje biblioterapeutyczne i na końcu logo Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że dzieci, młodzież i dorośli nie potrafią  odnaleźć się w nowej, nieznanej dotąd rzeczywistości. W każdej grupie wiekowej nasiliły się lęki oraz negatywne emocje.

Wspaniałym panaceum na te dolegliwości jest dobrze dobrana książka terapeutyczna.

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy kolekcje biblioterapeutyczne:

• „Mogę pomóc dziecku” – kolekcja przeznaczona dla najmłodszych czytelników, Jak nigdy wcześniej dzieci potrzebują naszego wsparcia w odbudowaniu naruszonego potencjału emocjonalnego i poznawczego.
  • „Książka Cię uleczy – kolekcja przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Odpowiednio dobrana lektura pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, daje nadzieję, pokazuje nowe perspektywy, motywuje do podjęcia działania, poprawa samopoczucie oraz wspiera proces akceptacji punktu życiowego, w którym aktualnie się znajdujemy.

Dodatkowo, aby mądrze wspierać najmłodszych czytelników (od 4 do 6 lat) w rozumieniu własnych emocji oraz wzmacnianiu ich poczucia własnej wartości olkuska Biblioteka prowadzi zajęcia  „Zabawy z książką z elementami biblioterapii”.

Zajęcia odbywają się w każdy piątek o godz. 16.00.