10 grudnia 2018 r. odbyło się kolejne a zarazem ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym Klubowicze omówili przejmujący zbiór opowiadań "Moskwa Noir" Julii Goumen i Natalii Smirnovej.

Książka jest częścią projektu, zainicjowanego w 2004 roku przez nowojorskie wydawnictwo Akashic Books, który ma na celu ukazać drugą, mroczną, często odrażającą stroną wielkich metropolii, głównie światowych stolic.

„Moskwa Noir” została podzielona na cztery części, a ich tytuły nawiązują do wielkich klasyków literatury rosyjskiej: „Zbrodnia i kara”, „Martwe dusze”, „Ojcowie i dzieci” oraz „Wojna i pokój”.  
14 zebranych w książce opowiadań ukazuje, zgodnie z założeniem, ciemną stronę Moskwy - mniej reprezentacyjną i mniej „turystyczną”. Wspólnie z bohaterami zwiedzamy odrażające, niebezpieczne i  cuchnące zakątki stolicy Rosji. Mnogość obrazów, postaci, motywów, ale też stylów i poetyk zaprezentowanych w tomie pokazuje jak różnie można o Moskwie pisać próbując ująć jej cechy pod jednym wspólnym mianownikiem „noir”.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 28 stycznia 2019 r. o godz. 16.00. Omówiona zostanie wówczas książka  „Czas Beboka” -Ryszarda A. Antoniusa.

Newsletter