25 września 2017 r. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym klubowicze omówili książkę  „Córka grabarza” Joyce Carol Oates.

To znakomita i mistrzowsko napisana epicka opowieść o walce młodej kobiety o tożsamość i przetrwanie w Stanach Zjednoczonych po drugiej wojnie światowej. Powieść ukazuje po emigracyjne losy żydowskiej rodziny Schwartzów, która ucieka przed prześladowaniami z przedwojennych Niemiec do USA. Ojciec rodziny, z wykształcenia nauczyciel, otrzymał marną posadę grabarza na chrześcijańskim cmentarzu.  Upokarzana i dyskryminowana przez miejscową ludność rodzina pogrąża się we własnych obsesjach. Jedynie główna bohaterka wychodzi zwycięsko z tej walki o przetrwanie. Ucieka od życia  i stygmatu córki grabarza. Przywłaszcza sobie nazwisko, które przypadkowo zapamiętuje. Kreuje swoje życie i później życie swojego syna.
W tej rewelacyjnej książce przeszłość i teraźniejszość przeplatają się ze sobą, by w epilogu zaskoczyć i po raz kolejny udowodnić, że nie da się żyć w oderwaniu od tego, co było. Wydarzenia i postacie sprzed lat powracają tu w szczególnie dramatyczny sposób, pokazując, że nieraz wystarczy jakiś drobiazg czy przypadek, by przywołać wspomnienia i kazać nimi żyć na nowo.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 października 2017 r. o godz. 16.00. Omówiona zostanie wówczas książka „Świat równoległy” Tomka Michniewicza.

Newsletter