Blisko dwa tysiące dzieci wzięło udział w spotkaniach, zajęciach i konkursach organizowanych przez olkuską Bibliotekę w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Czary, magia i fizyka na wesoło. Z książką na tropie nauki”.

Celem akcji jest uświadomienie wszystkim dorosłym, a zwłaszcza rodzicom, potrzeby codziennego czytania dzieciom ciekawych książek. Jest to najlepsza strategia wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i emocjonalnie inteligentnego człowieka.

W tym roku od 5 do 8 czerwca dzieciom czytali przedstawiciele Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu:

  • Beata Banasiewicz – nauczyciel polonista z Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu
  • Agnieszka Goździelska – nauczyciel polonista z Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu, współzałożycielka Klubu Interesującej Książki
  • Irena Włodarczyk – olkuska poetka, laureatka wielu lokalnych i ogólnopolskich konkursów literackich, uhonorowana licznymi nagrodami za twórczość, a także za działalność społeczną.
  • Jacek Majcherkiewicz – olkuski malarz, rysownik, poeta, felietonista, satyryk, laureat wielu prestiżowych nagród literackich i plastycznych.

W spotkaniach wzięły udział dzieci z olkuskich Przedszkoli nr 4, 7, 9, 10 i 13 oraz z Niepublicznego Przedszkola "Akademia Przedszkolaka", Językowego Przedszkola Niepublicznego "Kraina Wiewiórek" oraz z Publicznego Przedszkola w Żuradzie, a także uczniowie z olkuskich Szkół Podstawowych
Nr  1, 3, 4, 5 i 10.

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zorganizowano również:

  • Powiatowy Konkurs Plastyczny „Rezerwat przyrody PAZUREK – bajkowy zakątek Babci Reni”, przeznaczony dla uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego.
  • Noc w Bibliotece – imprezę dla aktywnych czytelników olkuskiej Biblioteki w wieku od 8 do 10 lat
  • V edycję Konkursu Plastycznego „Mój dzień w bibliotece”, przeznaczonego dla uczniów przedszkoli z Miasta i Gminy Olkusz współpracujących z PiMBP w Olkuszu oraz biorących udział m.in. w zajęciach organizowanych w ramach projektów: Edukacja z Disneyem i Cztery pory roku przedszkolaka.

W XVI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom odbyły się również inne ciekawe zajęcia i spotkania. Dzieci z klas II i III oraz od IV do VI szkół podstawowych wzięły udział w cyklicznych spotkaniach „Rozumiem, co czytam”. Odbyły się również kolejne zajęcia z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny” oraz „Książkowe ekspresje”. Dzieci od 5 do 7 lat wzięły również udział w nowych cyklicznych zajęciach - „Soboty z angielskim”.

Uczniowie przedszkoli wzięli udział w spotkaniach organizowanych w ramach projektów „Cztery pory roku przedszkolaka” i „Edukacja z Disneyem”, a uczniowie młodszych klas szkół podstawowych w zajęciach „Biblioteka dla pierwszaka”, „Biblioteka dla drugoklasisty” oraz „Biblioteka dla trzecioklasisty”. Z kolei uczniowie starszych klas szkół podstawowych uczestniczyli w zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej m.in.: Historia książki, W kadrze. Edukacja filmowa czy Szanujmy twórców, czyli prawo autorskie w pigułce.

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zorganizowano również wiele ciekawych imprez i spotkań w Filii Nr 2 w Olkuszu oraz w Filiach w Braciejówce, Osieku i Gorenicach.

Newsletter