„Skucha” to nie tylko świetny reportaż, ale również powieść sensacyjna i próba rozliczenia pokolenia Kolumbów rocznik 50.

20 lutego 2017 roku, na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, klubowicze omówili książkę „Skucha” Jacka Hugo-Badera. To książka – reportaż o ludziach podziemnej "Solidarności", których autor określa mianem pokolenia - Kolumbów rocznik 50.
Wśród ukazanych w książce bohaterów są zarówno ci sławni:  Michał Boni, Maciej Zalewski czy Marek Hołuszko, jak i ci mniej znani: Marek Latos, Andrzej Firląg, Iza Gocman czy Stasio Karasiński.  Wszyscy oni wydawali, w najtrudniejszych dla opozycji latach 80., tygodnik „Wola” oraz aktywnie działali  w Międzyzakładowym Komitecie Koordynacyjnym NSZZ „Solidarność” nazywanym Firmą.
Historie bohaterów, których losy po transformacji opisuje Hugo-Bader, znakomicie uzupełnia cytat: "Jedni koledzy w wolnej Polsce błyszczą w polityce, inni robią fortuny, jeszcze inni nie mają co jeść. Wielu robi mniej lub bardziej czyste interesy. Parę osób idzie na emerytury, parę - do kryminału. Raz - za coś, raz - za nic. Parę osób już wie, że zmarnowało życie, zmitrężyli, przebarłożyli dwadzieścia sześć lat, paru chłopaków i parę dziewczyn uważa, że walka o wolność dopiero się zaczyna. Kilkoro kolegów umiera, kilkoro się rozpija, kilkoro rozwodzi, a kilkoro leczy depresję. Niektórzy robili w życiu rzeczy straszne...".
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 27 marca 2017 r. o godz. 16.00. Omawiana będzie wówczas książka „Mała matura”  Janusza Majewskiego.

Newsletter