Odważna, irytująca, prowokująca, brawurowa, dobrze skonstruowana powieść – to tylko niektóre opinie o nagrodzonej Paszportem Polityki za rok 2012 oraz nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2013 książce „Morfina” Szczepana Twardocha.

30 stycznia 2017 roku, na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki  klubowicze omówili  książkę "Morfina" Szczepana Twardocha, w której autor w mistrzowski sposób ukazał uniwersalny portret człowieka, usiłującego wyrwać własną tożsamość ze szponów matki, kochanek, żony i wreszcie - Historii. To postać budzącą skrajne emocje. Konstanty wyśmiewa wojnę i walczących, a także gardzi wszystkim co dla innych ważne i wartościowe. Jego wewnętrzna szamotanina, brak stateczności i to w jaki sposób przełamuje mit Polaka walczącego sprawia, że jest on postacią barwną i prawdziwą. Konstanty jest jednak bardziej antybohaterem niż bohaterem.
Powieść ma wiele mówiący podtytuł Warszawa 1939: kobiety, narkotyki i zdrada. Twardoch to mistrz detalu, który pieczołowicie odtworzył rzeczywistość początku wojny w okupowanej przez nazistów stolicy. Powieść  łączy w sobie wiele gatunków literackich: historie szpiegowską, powieść obyczajową i psychologiczną oraz reporterski przekazu o życiu okupowanej Warszawy.
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 20 lutego 2017 r. o godz. 16.00. Omawiana będzie wówczas książka „Skucha” Jacka Hugo-Badera.

Newsletter