Biblioteka w Olkuszu od dłuższego czasu znajduje się w czołówce krajowych i wojewódzkich rankingów bibliotek.

Taka sytuacja cieszy ale utrzymanie dotychczasowego poziomu wypożyczeń i zachęcenie kolejnych użytkowników do korzystania z biblioteki  stanowi wyzwanie, w którym biblioteka potrzebuje systemowego i systematycznego wsparcia. Niezbędne jest zachęcanie czytelnika przez stałe wzbogacanie księgozbiorów o nowości wydawnicze, poszukiwane przez czytelników książki oraz prezentacja najważniejszych publikacji z zakresu beletrystyki i wydawnictw naukowych. Na dzień 31.12.2016 r. do dyspozycji czytelników pozostaje 170 615 książek i 4781 zbiorów specjalnych. W 2016 roku zakupiono 3525 książek dla dorosłych oraz 1212 książek dla dzieci i młodzieży. Wielkość księgozbioru ma znaczenie dla czytelnika, ale liczy się przede wszystkim jakość   i struktura kolekcji bibliotecznej. Buduje się ją poprzez umiejętne zarządzanie wpływami do biblioteki (zakupy, dary) oraz ubytkami. Właściwe budowanie i kształtowanie aktualnej kolekcji jest możliwe przy systematycznych nakładach finansowych na zakup nowości. W Polsce nowo zakupione książki w ostatnich pięciu latach stanowią ok. 10,9 % zbiorów. Dla porównania w centrali Biblioteki przy ul. Nullo nowo zakupione książki w ostatnich pięciu latach stanowią 15,61% zbiorów. Życzymy czytelnikom i mamy nadzieję na utrzymanie lub wzrost tej tendencji.
Jest to o tyle istotne, że pokrywa się z wynikami analizy poziomu wypożyczonych książek. Próba zrobiona została na wykazie książek zakupionych w 2016 roku ze środków własnych oraz otrzymanych w ramach dofinansowania w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1. Z procentowej analizy wynika, że 62,42 % książek zakupionych w 2016 r. ma status ”wypożyczony”, co potwierdza obserwacje bibliotekarzy mówiące o tym, że największą popularnością wśród czytelników cieszą się  nowości wydawnicze. Cieszy fakt, że 1354 tytuły w centrali biblioteki przy ul. Nullo były, a właściwie są wypożyczane co najmniej dwadzieścia razy w ciągu ostatnich dwóch lat, co oznacza, że chcąc je wypożyczyć trzeba je zamówić. Są tak popularne, że nie zobaczymy ich na półkach bibliotecznych. W rankingu najpopularniejszych autorów wśród olkuskich czytelników znajdują się: Charlotte Link, Charlan Coben, Santa Montefiore, Diane Chamberlain, Jo Nesbo, Erik Axl Sund, Jojo Moyes, Lee Child, Tess Gerritsen, Zygmut Miłoszewski, Katarzyna Michalak, Maria Ulatowska.
Chociaż nadal podstawowym źródłem wiedzy pozostaje książka drukowana, biblioteka oferuje dostęp do licencjonowanych zbiorów elektronicznych. W 2017 r. dzięki przystąpieniu do grupowego zakupu dostępu do e-booków proponujemy korzystanie z 1091 publikacji.