Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś! (H. Bechlerowa) -  pod takim hasłem po raz ósmy  w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu zorganizowany został Światowy Dzień Pluszowego Misia -  dzień najpopularniejszej dziecięcej zabawki.  Chociaż pierwszy miś maskotka powstał 116 lat temu to do dziś pozostaje on najlepszym przyjacielem dzieci, niezastąpioną przytulanką przy zasypianiu oraz najlepszym powiernikiem dziecięcych sekretów.

Z tej okazji 26 i 27 listopada 2018 r. uczniowie z olkuskich Przedszkoli  Nr 3, 4, 7, 9, 10 i 13, Niepublicznego Przedszkola AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA, Niepublicznego Przedszkola Językowo – Sportowego „Uniwersytet Przedszkolaka” oraz Publicznego Przedszkola w Żuradzie wzięli udział w zajęciach organizowanych cyklicznie przez olkuską Bibliotekę w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Uczestnicy spotkań nie tylko zapoznali się z historią pluszowej zabawki, ale również poznali misie - książkowych i filmowych bohaterów. Przedszkolaki brały też udział w ciekawych zabawach i konkursach. Dzieci obejrzały również spektakle „Milutka w malachitowym borze” oraz „Benio w opałach” w wykonaniu Teatru TAK. Na zakończenie wspólnej zabawy przedszkola otrzymały pamiątkowe dyplomy.Historia pluszowego misia sięga 1902 r. kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych -  Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem wydarzenia był pewien dziennikarz, który uwiecznił sytuację na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton - właściciel sklepu z zabawkami, który wpadł na pomysł produkcji pluszowych misiów. I tak właśnie powstał uwielbiany przez wszystkich na całym świecie miś Teddy Bear – niekwestionowany król zabawek. W 2002 roku, w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i zapraszamy do Biblioteki!