W sobotnie przedpołudnie olkuski Rynek wypełnił się miłośnikami polskiej literatury klasycznej. Okazją do spotkania była siódma edycja Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji organizowanej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorem wydarzenia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu wraz z partnerami: Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, Zespołem Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu, Zespołem Szkół Nr 3 im. Antoniego w Olkuszu oraz Szkołą Podstawową Nr 9 im. ppłk. pil. Stanisława Skarżyńskiego z oddziałami Gimnazjalnymi w Olkuszu.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i miała wyjątkową formułę. W tym roku bowiem, oprócz publicznie czytanej powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, Para Prezydencka proponuje także do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.
Narodowe Czytanie w Olkuszu rozpoczęło się polonezem w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu – laureatów V Powiatowego Konkursu Tanecznego NASZ POLONEZ. Zaprezentowany przez uczniów polonez nawiązywał nie tylko do balu w Odolanach, który zgodnie z powieścią Żeromskiego, odbył się na rzecz ofiar wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, ale również wpisał się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zaproszeni aktorzy i osobistości olkuskiego życia publicznego przeczytali adaptację „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Fragmenty powieści interpretowali w kolejności: Bożena Krok - Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz,  prof. Jerzy Trela - aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Długoletni wykładowca i rektor PWST w Krakowie., Wojciech Trela - aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, aktor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Tomasz Bargieł – Dyrektor biur poselskich Lidii Gądek,  Jacek Osuch - Poseł na Sejm RP, Irena Majda - Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, dr hab. prof. UP –Marek Pieniążek, Aldona Nowicka - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, dr hab. prof. AST  - Przemysław Kania - aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, wykładowca AST we Wrocławiu, Prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, Jolanta Kluczewska – Kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu, Janusz Cieślik – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu, Jacek Majcherkiewicz – olkuski malarz, rysownik, poeta, felietonista, satyryk, laureat wielu prestiżowych nagród literackich i plastycznych i Maciej Nabiałek - reżyser i aktor olkuskiej Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu, laureat Olkuskiej Nagrody Artystycznej.
Wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji Narodowego Czytania otrzymali od olkuskiej Biblioteki otrzymali pamiątkowe kartki z okolicznościową pieczęcią akcji, przesłaną z Kancelarii Prezydenta RP.
„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Ponadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w tegorocznej inicjatywie. Czytającym za piękną interpretację jednego z najwybitniejszych dzieł rodzimej literatury a uczestnikom: młodzieży, nauczycielom, naszym Czytelnikom - za wyjątkową postawę oraz wsparcie naszej akcji.