W Mediatece Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu  21 października zagościły roboty, które zostały wykorzystane podczas warsztatów z kodowania. W zajęciach uczestniczyło w sumie ponad 40 osób ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu. Warsztaty prowadził pan Błażej Faliszek programista, autor bloga technologicznego malinowepi.pl, aktywny działacz Hackerspace Silesia.

Zadaniem młodych ludzi było stworzenie programu do sterowania Finchem - robotem, przypominającym niewielką płaszczkę na kółkach. Można go było zaprogramować tak, by poruszał się we wszystkich kierunkach, świecił i reagował na światło. Na zakończenie spotkania wszystkie roboty wzięły udział w wyścigu w labiryncie ułożonym z pudełek - musiały ominąć wszystkie przeszkody i jak najszybciej dotrzeć do celu.

Umiejętność programowania pozwala zrozumieć, jak działają otaczające nas technologie, by móc bardziej świadomie z nich korzystać oraz również je tworzyć i rozwijać. Wzmacnia też kreatywność i zdolność logicznego myślenia.

Warsztaty odbyły się dzięki udziałowi w projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, do którego PiMBP  dostała się jako jedna ze 105 instytucji zakwalifikowanych do udziału w projekcie w całej Polsce. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie młodych ludzi  z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.