29 listopada w Bibliotece odbyło się spotkanie z Barbarą Gawryluk i Tomaszem Maciosem w cyklu Akademia Kultury, zorganizowane przez Fundację ZNACZY SIĘ oraz Fundację Miasto Literatury.

Tomasz Macios (redaktor i tłumacz) oraz Barbara Gawryluk (dziennikarka radiowa, autorka oraz tłumaczka książek dla dzieci, autorka biografii Wandy Chotomskiej) zastanawiali się wspólnie nad tematem: Czy reportaż to wciąż literatura?

Autorka opowiadała o swojej pracy w radiu, pomysłach na książki i warsztacie dziennikarskim. Uczestnicy spotkania mogli poznać kuluary pracy w radiu oraz zastanowić się nad różnicami pomiędzy dziennikarstwem interwencyjnym, śledczym a wojennym. Wspólnie próbowali też odpowiedzieć na pytanie, czy reportaż dopuszcza fikcję i czy dziennikarz musi być koniecznie świadkiem zdarzenia, żeby móc o nim opowiedzieć.

Spotkanie w Olkuszu jest jednym z cyklu spotkań poświęconych kulturze współczesnej.