27 listopada 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym klubowicze omówili książkę „Krivoklat” Jacka Dehnela.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 18 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 - będziemy analizować książkę „Jesień” Karla Ove Knausgårda.

Książka Jacka Dehnela jest monologiem wewnętrznym tytułowego Krivoklata - Austriaka, zwanego „kwasowym wandalem”, osadzonego w szpitalu psychiatrycznym za oblewanie kwasem siarkowym arcydzieł sztuki w galeriach.

Krivoklat - miłośnik i znawca malarstwa - w swoich rozważaniach wyśmiewa postawy osób powierzchownie uczestniczących w kulturze oraz ich pseudoobcowanie z dziełami artystycznymi. Piętnuje np. ludzi, którzy przychodzą do muzeów i oglądają obrazy z audioprzewodnikiem, zamiast zatrzymać się i samemu spróbować coś poczuć i nad czymś się zastanowić. Utwór Dehnela skłania też do refleksji nad tym, czym jest arcydzieło i jak z nim obcować.