W niedzielę 2 września, pomimo niesprzyjającej pogody, olkuski Rynek wypełnił się miłośnikami polskiej literatury klasycznej. Okazją do spotkania była kolejna edycja Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji  organizowanej przez Prezydenta RP i pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Organizatorem wydarzenia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Teatralno-Literackim w Olkuszu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, Zespołem Szkół Nr 3 im. Antoniego w Olkuszu, Zespołem Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu, Szkołą Podstawową Nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym Nr 1 w  Olkuszu.
    Zaproszeni aktorzy i osobistości życia publicznego przeczytali adaptację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Fragmenty dramatu interpretowali: Bożena Krok - Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Marida Zoń – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu, Agnieszka Goździelska – nauczyciel-polonista z Zespołu Szkół Nr 3 i. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Beata Banasiewicz - nauczyciel – polonista z Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Jerzy Trela - aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, długoletni wykładowca i rektor PWST w Krakowie, Wojciech Trela - aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, aktor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Przemysław Kania - aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, wykładowca PWST we Wrocławiu, Prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, Mirosław Jurczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nulllo w Olkuszu, Jacek Majcherkiewicz – olkuski malarz, rysownik, poeta, felietonista, satyryk, laureat wielu prestiżowych nagród literackich i plastycznych, Olgerd Dziechciarz - pisarz, dziennikarz i historyk, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Maciej Nabiałek – laureat Olkuskiej Narody Artystycznej, lider grupy „Glutaminian sodu”.
    Wydarzenie olkuskiej Biblioteki zaszczyciła swą obecnością Lidia Gądek – Poseł na Sejm RP, która przeczytała wprowadzenie do pierwszego aktu dramatu Wyspiańskiego.
Przedsięwzięcie publicznego czytania największych polskich dzieł literackich ma na celu popularyzację fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.
Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział tegorocznej inicjatywie. Czytającym za piękną interpretację "wielkiego dramatu narodowego" (cytat: Fraciszek Ziejka) a uczestnikom: młodzieży, nauczycielom, naszym czytelnikom - za wyjątkową postawę oraz wsparcie naszej akcji.
Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy już za rok!