Wyjątkową propozycję dla dzieci spędzających lato w mieście przygotowała w tym roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu w partnerstwie z olkuską Strażą Miejską i Komendą Powiatową Policji w Olkuszu.

W ramach współpracy od poniedziałku do piątku dzieci brały udział  w ciekawych warsztatach i zajęciach organizowanych pod hasłem „Bezpieczne wakacyjne wędrówki po Polsce” . W poniedziałki funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu realizowali projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz prowadzili zajęcia m.in. na temat pracy policjanta, bezpieczeństwa dzieci na wsi, w Internecie oraz w ruchu drogowym.
Na wtorkowych „Spotkaniach z angielskim” najmłodsi czytelnicy olkuskiej Biblioteki poprzez zabawę i ciekawe zadania uczyli się języka angielskiego.
W środy natomiast funkcjonariusze ze Straży Miejskiej w Olkuszu w ramach „Bezpiecznych wakacji ze Strażą Miejską” nie tylko zapoznali dzieci z pracą Strażnika Miejskiego, ale też prowadzili zajęcia na temat: segregacji śmieci, cyberprzemocy, używek, bezpieczeństwa nad wodą i w górach oraz na temat bezpiecznego biwaku. Dzieci dowiedziały się też m.in. jakie obowiązki mają właściciele psów.
W czwartki i piątki z kolei dzieci brały udział w kreatywnych warsztatach
„Z Biblioteką wędrujemy po Polsce” . Na zajęciach „zwiedziły” : Warmię i Mazury, Trójmiasto, Białystok i Białowieski Park Narodowy, Toruń, Poznań, Gniezno, Lublin i Zamość, Warszawę, Łódź, Kazimierz Dolny, Katowice, Wrocław, Kraków i Ojcowski Park Narodowy oraz Olkusz. Uczestnicy zajęć „wędrowali” też po bieszczadzkich i tatrzańskich szlakach, po Szlaku Orlich Gniazd, po Górach Świętokrzyskich oraz odbyli podróż od źródeł Wisły aż po jej ujście.
Podsumowaniem projektu była gra terenowa, która odbyła się 31 sierpnia.
Na zakończenie wszystkie dzieci biorące udział w akcji „Lato w Bibliotece”, otrzymały drobne upominki ufundowane przez Straż Miejską w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.
Projekt „Lato w Bibliotece” realizowany jest w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Dziękujemy partnerom za zaangażowanie i interesujące zajęcia a wszystkim uczestnikom „Bezpiecznych wakacyjnych wędrówek po Polsce” za bardzo liczny udział w spotkaniach i zapraszamy na zajęcia w roku szkolnym!