W dniu 11 maja 2017 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowała Powiatowy Konkurs Plastyczny „Rezerwat przyrody PAZUREK – bajkowy zakątek Babci Reni”. Wydarzenie zainaugurowało również XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Olkuskiego.

W konkursie wzięło udział  42 uczestników z  21 szkół. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej techniką pasteli olejnych na kartce formatu A3 do wierszy Ireny Włodarczyk, czytanych przez autorkę. Prace oceniało trzyosobowe jury, którego przewodniczącym był olkuski artysta plastyk - Jerzy Kantorowicz.

W czasie kiedy komisja oceniała rysunki, uczestnicy konkursu wzięli udział w interaktywnym przedstawieniu teatralnym pt. „Zabawy w teatr”  w wykonaniu Teatru BAJDURKA z Rabki.

Jurorzy wyłonili laureatów I, II i III miejsca oraz przyznali 10 wyróżnień. I miejsce zdobyła Nikola Rech ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, II miejsca zdobyła Zuzanna Lubaszka ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu, a III miejsce – Norbert Przybylik z Zespołu Szkół w Dłużcu.

Wyróżnienia zdobyli:

1. Maya Banyś ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu
  2. Aleksandra Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w Chechle
  3. Mateusz Krawczyka ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu
  4. Zofia Kucharska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żuradzie
  5. Karolina Kuchna z Zespołu Szkół nr 1 w Bukownie
  6. Aleksandra Łaskawiec ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu
  7. Natalia Palenik ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olkuszu
  8. Faustyna Palska ze Szkoły Podstawowej w Chechle
  9. Julia Słaboń ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu
  10. Maja Ząbczyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie.

Na uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu przybył Pan Jan Orkisz - Wicestarosta Powiatu Olkuskiego. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Centrum Helen Doron w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.