W dniach 20-24 kwietnia 2017 r. w olkuskiej Bibliotece i Małopolsce odbywały się obchody Światowego Dnia Książki i 18. już odsłona Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, wzorowanych na katalońskim święcie przypadającym w dniu św. Jerzego (23 kwietnia) - patrona tej krainy. Hiszpanie obdarowują się wówczas książkami i kwiatami.

W Małopolsce święto jest celebrowane od 2002 r. Celem Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, których inicjatorem jest Województwo Małopolskie oraz krakowski oddział Polskiej Izby Książki, jest rozwój i promocja czytelnictwa w regionie.  Aby podkreślić rolę książki i czytania w życiu każdego człowieka oraz zachęcić dzieci i dorosłych do korzystania z bibliotek, w olkuskiej Bibliotece i jej filiach zorganizowanych zostało szereg spotkań, imprez i warsztatów, promujących bibliotekę i czytelnictwo. Uczniowie przedszkoli wzięli udział w zajęciach literacko – plastycznych inspirowanych klasyką literatury dziecięcej. Uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych wzięli udział w spotkaniach „Książka – godny szacunku przyjaciel”, zaś uczniowie starszych klas szkół podstawowych wzięli udział w warsztatach „Czarodzieje mogą wszystko” oraz  "Mój podarunek-szacunek! Szanujemy prawa człowieka, autora i książki".

Dorośli czytelnicy z kolei w poniedziałkowe popołudnie mieli możliwość spotkać się z Marcinem Mellerem - znanym dziennikarzem, felietonistą i autorem książek: „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”,  „Między wariatami. Opowieści terenowoprzygodowe” i "Sprzedawca arbuzów".