W czwartek 27 kwietnia w olkuskiej bibliotece odbyła się Konferencja Bibliografów Małopolski. Mieliśmy okazję gościć bibliografów z całego województwa małopolskiego (m. in. Krakowa, Starego Sącza, Gorlic, Jerzmanowic, Chrzanowa, Zakopanego, Wieliczki, Nowego Targu, Myślenic, Limanowej, Bochni, Suchej Beskidzkiej, Oświęcimia, Nowego Sącza, Miechowa i Brzeska), współpracujących przy opracowywaniu Bibliografii Małopolski.

Olkuska Biblioteka w swojej działalności posiada bogatą ofertę dla osób zainteresowanych historią i kulturą naszego regionu. Wśród licznych projektów, realizowanych w celu gromadzenia i popularyzacji wiedzy o regionie, szczególną uwagę poświęcamy bibliograficznym bazom danych.

Bibliografia gromadzi, opisuje i udostępnia opisy bibliograficzne publikacji dotyczących regionu. Od 2005 roku tworzona jest Bibliografia Powiatu Olkuskiego. Baza ta powstaje w partnerstwie z wszystkimi bibliotekami publicznymi powiatu olkuskiego, a opracowywana jest przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Od 2015 r. we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie i bibliotekami powiatowymi województwa małopolskiego rozpoczęliśmy opracowywanie Bibliografii Małopolski.

W czwartek 27 kwietnia w olkuskiej bibliotece odbyła się Konferencja Bibliografów Małopolskich. Mieliśmy okazję gościć bibliografów z całego województwa małopolskiego (m. in. Krakowa, Starego Sącza, Gorlic, Jerzmanowic, Chrzanowa, Zakopanego, Wieliczki, Nowego Targu, Myślenic, Limanowej, Bochni, Suchej Beskidzkiej, Oświęcimia, Nowego Sącza, Miechowa i Brzeska), współpracujących przy opracowywaniu Bibliografii Małopolski. Głównym tematem konferencji były zmiany w opracowaniu bibliografii, związane z wprowadzeniem deskryptorów Biblioteki Narodowej. Deskryptory mają za zadanie uprościć użytkownikom wyszukiwanie informacji w bazie.

Zaproszeni na konferencję goście zwiedzili Bibliotekę, zapoznając się z obowiązkami każdego z działów. Znaczna część uwagi poświęcona została działaniom PiMBP w Olkuszu na rzecz regionu. Liczne wystawy o tematyce regionalnej, projekty promujące atrakcje turystyczne czy miejsca pamięci narodowej, a także digitalizacja archiwalnych dokumentów były tematem prezentacji przedstawionej na konferencji. Podczas prezentacji bibliografowie z Małopolski obejrzeli także film przygotowany na Jubileusz 100-lecia Biblioteki w Olkuszu.

Spotkanie stało się także okazją do promowania atrakcji turystycznych naszego miasta. Goście zaproszeni zostali do olkuskiego Punktu Informacji Turystycznej, gdzie wysłuchali ciekawego wykładu o ratuszu olkuskim, wzbogaconego o ilustracje przedstawiające ten obiekt w różnych okresach historycznych. Dzięki uprzejmości władz miasta mogliśmy zaprosić naszych gości na zwiedzanie podziemi ratusza. Podziemne mury ratusza i wieży ciśnień, a także barwne opowieści naszego przewodnika – Jacka Sypienia wywarły duże wrażenie na bibliotekarzach.