Nasz wniosek o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków MKiDN: Partnerstwo dla książki 2017 „Przyszłość jest dziś – 3 dni z fantastyką” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki w wysokości 10400 zł. Projekt był realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Teatralno-Literackim w Olkuszu.

Projekt składał się z nowatorskich imprez edukacyjnych i kulturalnych, przeznaczonych głównie dla dzieci i młodzieży. Dzięki skupieniu wydarzeń wokół fantastyki - tematu niezwykle popularnego w dzisiejszych czasach i obecnego w życiu młodych ludzi poprzez świat filmu i gier komputerowych - pokazaliśmy Bibliotekę jako miejsce podążające za potrzebami czytelników i aktywizujące społeczność lokalną.

Pierwszy dzień był imprezą plenerową pod Biblioteką, w czasie której odbyły się: „Fantastyczny teatr” czyli performatywne czytanie z elementami gry aktorskiej i animacji, warsztaty aktorskie prowadzone przez dra hab. Przemysława Kanię oraz warsztaty charakteryzacji filmowej, a także konkurs wiedzy o Harrym Potterze. Równocześnie na wielu stanowiskach prowadzone były również pokazy, animacje i zajęcia dla dzieci, prowadzone przez bibliotekarzy i partnerów Biblioteki (STL Olkusz, Akademię Robotyki w Olkuszu, Akademię Twórczego Rozwoju Bystrzak w Olkuszu, Księgarnię  „Pegaz – Librabook” w Olkuszu). Dla dorosłych olkuszan zorganizowaliśmy spotkanie z pisarzem książek fantasy, Witoldem Jabłońskim, w czasie którego rodzice mogli pozostawić dzieci pod opieką animatorów. W imprezie plenerowej wzięło łącznie udział ok. 500 osób.

Drugi dzień projektu obejmował spotkanie autorskie z pisarzem fantastyki dziecięcej Marcinem Pałaszem oraz warsztaty literackie dla młodzieży, które prowadził pisarz Dariusz Rekosz. W obu spotkaniach wzięło udział łącznie 140 osób.

Na zakończenie projektu zorganizowaliśmy LARP - opartą na literaturze fantasy fabularną grę terenową oraz wykład podnoszący kompetencje bibliotekarzy, rodziców i nauczycieli pt. „Dlaczego dzieci kochają fantastykę” wygłoszony przez dr Grażynę Lewandowicz-Nosal. W trzecim dniu wzięło łącznie udział 65 osób.

Dzięki starannie dobranej, różnorodnej  ofercie, wpłynęliśmy bezpośrednio na rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci uczestniczących w projekcie. Edukacja przez zabawę, przedstawienie interesujących, interdyscyplinarnych sposobów poznawania książek oraz innowacyjne warsztaty nawiązujące do fantasy inspirowały dzieci i dorosłych do wspólnego odkrywania literatury i przyciągnęły wiele osób nie korzystających dotąd z usług biblioteki do tego otwartego i nowoczesnego miejsca animującego kulturę.

Projekt „Przyszłość jest dziś – 3 dni z fantastyką” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN.