Jak należy ubrać się do teatru, a jak na dyskotekę? Kto ma pierwszeństwo: osoba wchodząca czy wychodząca? Kto pierwszy podaje rękę: kobieta czy mężczyzna? Jak należy zachować się przy stole? Co oznacza ułożenie sztućców? Jak elegancko zjeść banana podczas przyjęcia? Jakie zasady obowiązują przy wręczaniu kwiatów i prezentów?

Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźli uczestnicy nowych warsztatów edukacyjnych– „Bądź coolturalny” organizowanych w olkuskiej Bibliotece w ramach projektu Olkuska Akademia Dobrych Manier. Uczestnicy zajęć ze Szkoły Podstawowej Nr 5 i 10 w Olkuszu poznali zasady savoir-vivre'u dotyczące głównych dziedzin życia, którymi są:

- nakrywanie, podawanie do stołu,  jedzenie wybranych potraw,
- wygląd, prezencja (np. postawa, higiena) i właściwy ubiór (Dress code),
- formy towarzyskie (np. w szkole, w rodzinie, na przyjęciach),
- komunikacja (także telefoniczna i internetowa),
- zachowanie się w szczególnych sytuacjach.
Zajęcia łączą w sobie formę prezentacji multimedialnej i różnych praktycznych zadań, mających na celu propagowanie właściwych wzorców zachowań wśród uczniów.
Podsumowaniem warsztatów będzie Turniej Dobrych Manier, który odbędzie się 20 kwietnia 2017 r. Uświetni go swą obecnością Pani Maria Bujas-Łukaszewska - szkoleniowiec z zasad savoir-vivre’u, etyki biznesu, elementów protokołu dyplomatycznego i wystąpień publicznych, stażystka Departamentu Protokołu Dyplomatycznego MSZ i Biura Obsługi Protokolarnej Wojewody Małopolskiego, specjalistka do spraw kulturalno-oświatowych Nordic House. W czasie swojej pracy pani Maria szkoliła polityków, dyplomatów, studentów i uczniów. Jest również aktorką i autorką artykułów publikowanych w wydawnictwach popularnonaukowych. Stworzyła program "Akademia Dobrych Manier", realizowany w szkołach od roku 2002 do chwili obecnej.