Olkuska Biblioteka jest wydawcą następujących książek:

 

  • "Monografia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu 1917-2007" autorstwa Katarzyny Kulman i Beaty Szandor.
  • "Babcia Renia czyta dzieciom" autorstwa Ireny Włodarczyk
  • Pamięć śladów śladami pamięci - miejsca pamięci narodowej na ziemi olkuskiej

 

 

Pamięć śladów śladami pamięci - miejsca pamięci narodowej na ziemi olkuskiej

 

Celem powstania książki było zebranie i opisanie miejsc pamięci narodowej na ziemi olkuskiej, ale także przypomnienie wydarzeń i ludzi, które te pomniki i tablice upamiętniają. Książka została dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

CZYTAJ KSIĄŻKĘ

 

Monografia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu 1917-2007

 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu obchodziła w 2007 roku 90-lecie swojej działalności. Dlatego też postanowiono w poniższej monografii przedstawić jej długą i bogatą historię, obejmującą lata 1917-2007. Historia Biblioteki powstała na podstawie materiałów z archiwum Biblioteki, Archiwum Państwowego w Katowicach, dokumentów zgromadzonych m. in. W Muzeum Regionalnym w Olkuszu oraz wspomnień pracowników Biblioteki.

CZYTAJ MONOGRAFIĘ

Babcia Renia czyta dzieciom

 

„Byłam kiedyś takim samym dzieckiem jak moi słuchacze w tej samej bibliotece, która to 55 lat temu mieściła się pod zegarem naszego Urzędu Miasta. I do dzisiejszego dnia żywo pamiętam te spotkania, na których nie żyjąca już poetka naszego Srebrnego Grodu pani Lala Majewska czytała nam baśnie, bajki i wierszyki. Ten dzień środka każdego tygodnia, był świętem dla nas – dla dzieci tamtych szarych czasów, bez telewizorów, płyt, filmów itd. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwa, że doczekałam się chwili, z której nie zdawałam sobie sprawy, że w tak szybko żyjących czasach i dostępu do wszystkich wynalazków XXI w. wraz z pięknymi kolorowymi wydawnictwami dla najmłodszych – moje czytanie zainteresuje dzieci, które przychodziły, by uważnie słuchać, dyskutować, a jeszcze na dodatek sięgnąć po kredki i po chwili stworzyć zadziwiające wizje własnego odbioru wierszyków, które kiedyś pisałam dla moich wnuków…” Babcia Renia – Irena Włodarczyk

CZYTAJ KSIĄŻKĘ

 

Newsletter